Web Sitesi İsimleri Nasıl Olmalı? Kişisel veya Kurumsal

Web Sitesi İsimleri Nasıl Olmalı? Kişisel veya Kurumsal

Web sitesi isimleri | Kişisel web sitesi isimleri

Web sitesi isimleri – Kişisel web sitesi isimleri

Web sitesi isimleriKişisel web sitesi isimleri – Web sitesi tasarlamak istenildiğinde gerekli olabilecek şeylerden birisi hosting hizmeti ve diğeri de alan adı seçimi olur.

Şirketinize ait web sitesi tasarlamak istediğinizde alan adı seçimi nasıl olmalı? Özellikle dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. İnternet üzerinden yapılacak olan aramalarda özellikle şirketinize ait olan web siteleri kurumsal anlamda önemli bir yere sahiptir ve bu nedenle de oldukça önemlidir.

Alan adı seçiminde sonsuz seçenek bulunmaktadır. Ancak web siteleri için alan adı seçimi en önemli konulardan biridir. Bu nedenle kolayca seçilmesi mümkün değildir. Yanlış seçim yapılması web siteniz açısından olumsuz etkiler sağlar. Doğru tercihlerin yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken pek çok farklı husus bulunmaktadır. Seçim konusunda yeterli derece düşünmeniz ve araştırmanız doğru seçimi yapmanıza yardımcı olabilir.

Web sitesi isimleri – Alan Adı Nasıl Seçilir?

 

Yeni bir web sitesi oluştururken web tasarımda alan adı seçimi nasıl olmalı? Önemli konular arasında bulunmaktadır. Arama motoru optimizasyonu konusunda da alan adı seçimi önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle doğru tercih yapılmasıyla birlikte rakiplerinize oranla web sitenizin daha üst sıralarda yer alması için doğru adım atmış olursunuz.

Anahtar kelimelere bağlı kalarak alan adı seçimi yapılmasına gerek yoktur. Google arama motoru optimizasyonu alanında yapılan gelişmeler sayesinde artık web siteleri için özellikle daha üst sıralarda yer almak isteyenler için alan adı seçiminde anahtar kelimelere bağlı kalınması doğru bir seçenek değildir.

  • Markalaştırılabilir İsim Seçimi 

Google özellikle markalara önemli ölçüde değer vermektedir. Marka olarak ön plana çıkan bir isme sahip olmanız özellikle web siteniz açısından önemli bir etkiye sahiptir. Dikkat çekici bir alan adına sahip olmanız özellikle müşteri potansiyelinizin artmasını ve markanızın daha geniş bir alanda tanınmasını kolaylaştırabilir.

Özellikle .com uzantısının tercih edilmesi en iyi seçenek olabilir. Bu uzantı ile hazırlanmış olan siteler insanlar için daha güvenilir olarak görülmektedir. Aynı zamanda arama motorunda özellikle yapılacak olan araştırmalar için daha pratik kullanım olanağı sağlaması nedeniyle tercih edilmektedir. Bu nedenle .com ile hazırlanmış olan bir alan adı tercih edilmesi en iyi seçeneği oluşturabilir. Farklı alanlara göre hizmet vermekte olan kurum ya da kuruluşlar için seçilecek olan uzantının değişmesi söz konusu olabiliyor.

Web sitesi isimleri hakkında

  • Alan Adının Kısa ve Akılda Kalıcı Olması Önemli!

İnternette özellikle yapılan aramalarda kısa ve akılda kalıcı isimlerin tercih edilmesi marka olma yolunda önemli bir etki sağlar. Özellikle bakıldığında kısa ve akılda kalıcı isimlerin tercih edilmiş olması durumunda marka olmayı başarmış çok sayıda farklı web sitesi bulunmaktadır.

Twitter, Facebook, Hubspot, Trendyol gibi farklı örnekler verilebilir. Özellikle belirlenmiş olan alan adı bu tarz ülkeler için marka haline gelme konusunda önemli bir etki sağlamaktadır.

  • Özgün Olmak 

İnternet üzerinden çalışmalarını devam ettirmek isteyen firma ya da kuruluşlar için web sitesi alan adı seçimi önemli bir etki sağlamaktadır. Özgünlük özellikle tercih edilecek olan alan adı seçimi konusunda önemlidir. Google özellikle özgün içerikleri tercih etmektedir. Bu nedenle, marka ya da ürünlerle bağlantılı olarak belirlenecek olan özgün alan adı önemlidir. Çoğu durumda isimler bile alan adı seçimi konusunda özgünlük açısından önemli bir etkiye sahip olabilir.

  • Tire Kullanmamak

Seçmiş olduğunuz ismini farklı web siteleri tarafından kullanılmış olması durumunda (-) işareti bulunan bir alan adı belirlemek akla gelebilecek durumlardan biridir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gerekir.  (-) İşaretinin kullanılmaması önemlidir. Alan adı seçiminde özellikle bu işaretin kullanılması itibar oluşturma konusunda yetersiz kalınmasına neden olabilir. Aynı zamanda özgün olmaması da söz konusudur. İnternet üzerinden gerçekleştirilecek olan aramalar sırasında da kullanıcıların aklında kalıcılığını yitirmektedir.

Web sitesi isimleri | Kişisel web sitesi isimleri.

Web sitesi isimleri | Kişisel web sitesi isimleri
Web sitesi isimleri | Kişisel web sitesi isimleri
  • Alan Adı Sorgulama ve Tescil

Web sitesi tasarlarken alan adı seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Özellikle doğru seçimi yapmak isteyenler internet üzerinden yapacakları sorgulamalar dahilinde daha önce kullanılmamış olan alan adı seçeneklerini belirleyebilirler. Farklı markalar ya da kurumlar tarafından belirlenmiş olan alan adı örneklerine bağlı kalarak tercih yapmak yerine daha özgün seçim yapmak gerekir. Bu sayede özellikle istediğiniz etkiyi elde etmeniz sağlanabilir. Web sitenizin markalaşması ve internet üzerinden yapılan aramalarda daha önemli bir etkiye sahip olması için önemlidir.

Doğru Alan Adı Seçimi Nasıl Olmalı, site ismi tavsiye, domain isimleri fikirleri, kişisel web sitesi isimleri, alan adı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, alan adı seçerken nelere dikkat etmeliyiz ve doğru alan adı seçimi için makalemiz umarız hoşunuza gitmiştir.

Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz, profesyonel web sitesine ihtiyacınız varsa Web sitesi fiyatları sayfamızdan kurulum ücretleri ve hizmet detaylarını öğrenebilirsiniz.