SEO ve Google Nasıl Çalışır ?

SEO ve Google Nasıl Çalışır ?

Google Arama Algoritması Nasıl Çalışır ?

Google Arama Algoritması Nasıl Çalışır?

Dünya genelinde internet kullanıcılarının merak ettikleri şeyleri siber dünyada aradıkları yerler arama motorlarıdır. Kimi bölgelerde Yandex, Bing, Yahoo, Naver, Baidu tercih ediliyor olsa da, bu sektörün küresel çaptaki lideri 1998 yılından beri varlığını sürdüren bir firmadır: Google.

Siz de merak edip o malum soruyu soruyor musunuz? Google nasıl çalışıyor, neye göre sonuçları listeliyor?.. Google arama algoritmasını en ince ayrıntısına kadar anlatabilmenin bir yolu bulunmuyor; çünkü şirket sırları var. Buna karşın algoritmanın hem tahmin edilebilir hem de kamuoyuna yansıyan belli başlı özellikleri de bulunuyor.

Google, arama sonuçlarına istinaden sunduğu sıralamaya ilişkin tek değil, birçok algoritma dizisinden yararlanıldığı aktarmıştır. Firmaya göre bu algoritmalar ziyaretçilerin yazmış oldukları kelime ve kelime gruplarından sayfaların ilgi seviyeleri ve kullanılabilirlik durumlarına kadar, arayan kişinin konumundan önceden yapmış olduğu ayarlara kadar birçok unsuru dikkate almaktadır. Örneğin çerezler (cookies) bile arama sonuçlarında belirleyici olmaktadır. Bir veya birkaç araba markasının internet sitesini ziyaret edip konuyla ilgisiz bir internet sitesine girdiğinizde karşılaşacağınız Google reklamları (Adsense) kuvvetle muhtemel bir araba markasının, araç kredisinin, oto kiralama firmasının veya benzer bir iş kolunun olacaktır. Aynı durum, arama yaptığınızda da olabilmektedir. Google, ilginizi ölçümleyerek yapacağınız aramaları belirleyebilme altyapısına sahiptir ve buna göre tahminde bulunarak ilginizi çekecek sonuçları listelemektedir.

Hangi Sayfalar Çıkartılır?

Google’da yapılan aramalarda öncelikle sponsorlu bağlantılar, yani reklamlar çıkmaktadır. Bu ücretli sayfaları (sitelerin) başarı sıralamasına eklemek doğru değildir. Bu bağlantılardan sonra gelen linkler ise o arama sorgusuna istinaden Google tarafından öncelik verilmiş olan sayfalardır.

Bu sayfaları ön plana çıkartan, farklı değer ve verilerden yararlanan algoritmalardır. Bu algoritmalar sayfanın hızından okunabilirlik düzeyinin rahatlığına, tercih ettiğiniz dilden konumunuza dek geniş bir yelpazeden yararlanmaktadır. Elbette ki SEO uzmanı tarafından SEO hizmeti almış olan sayfalar, algoritmalar dikkate alınarak hazırlandığı için daha üst sıralarda yer almaktadır. Hem içerikleri hem görünümleri hem de teknik altyapılarıyla Google tarafından “kullanıcı dostu” gibi görünmekte olup sorgu yapan kullanıcıya önerilmektedir.

  • Google Arama Algoritması Nasıl Çalışır,
  • SEO Açısından Google Arama Algoritması Nasıl Çalışır
  • google arama motoru algoritması
  • seo açısından google algoritmaları
  • google algoritması

Hizmetini vermiş olduğumuz web tasarım sayfalarını ziyaret edebilir, fiyatları ve özellikleri inceleyebilirsiniz;

1 Yorum

  1. Web saflarımızdaki seo ile anlatmalarınız gerçekten başarılı hocam tebrik ediyorum