QR Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

QR Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

QR Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

QR ( Quick Respond), kare kod olarak da bilinmektedir. Alışverişlerde kullanılan barkod sistemlerinin sanal ortamda çeşitli uygulamalar için de kullanılması ile ortaya çıkmıştır. En önemli özelliği ise bilgi akışını hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmesidir. Karşılaşılan bilgi ve içerikleri akılda tutmak yerine, telefon veya tablet aracılığı ile daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılması amacıyla kullanılmaktadır.  Kullanımı cep telefonu veya tablet bilgisayarların kamera sistemleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Kare kod, cihazlara yükleyebileceğiniz uygulama sayesinde kamera aracılığı ile okutularak, istenilen bilgi veya işleme anlık ulaşımı sağlamaktadır. QR kodu okuyabilmek için cihazlara kare kod okuyucusunu yüklemeniz gerekmektedir. Bu uygulamaya telefon sistemlerinde bulunan mevcut uygulamalar arasından ulaşılabileceği gibi, sanal mağazalardan ücretsiz olarak yüklenebilmektedir.

QR Kodu Kullanım Alanları Nerelerdir? 

QR kodu kullanım alanları oldukça yaygındır. Genellikle web sitesi kullanıcıları için hızlı bir ulaşım amacı ile kullanılmaktadır.  Banka ve bankacılık işlemleri içerisinde güvenli bir kullanım alanı oluşturmak, hızlı alışveriş imkanı sağlamak ve işlemlerin en kolay yoldan gerçekleşmesini sağlamak amacıyla tercih edilmektedir.  Bunun yanı sıra, sesli arama işlemleri ve anlık mesajlaşma uygulamalarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Turistlik mekanlar ve bölgeler içerisinde bilgilendirme sistemleri amacı ile kullanılmaktadır.

Kısa anlatımı ile, bilgi, reklam, işlemler ve uygulamaların hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan insanlarda merak ve güven duygusunu aşılamak ve kolay kullanım imkanı oluşturmak amacıyla tasarlanmış yazılım sistemidir.