İnternet Sitelerinin Cezai Sorumlulukları

İnternet Sitelerinin Cezai Sorumlulukları

İnternet Sitesi İle İlgili Cezai Sorumluluklar

Anonim şirketin yönetim kurulu üyeleri, limited şirket başkanları ve sınırlı bir ortaklığın yönetim payları olan limited web sitesinin payı, Kanunun yürürlüğe girmesini izleyen üç ay içinde kurulmamıştır. veya web sitesi aynı zaman diliminde mevcutsa, Kanun’un 1524 Bölümünde öngörülen bilgi toplumunun hizmetleri için geçerli değildir. Altı aya kadar hapis cezası ve yüz ila üç yüz gün adli para cezası ve aynı maddeye göre web sitesinde yayınlanması için gerekli içeriği düzgün bir şekilde yayınlamayan bu paragrafı ihlal eden suçlulara mahkum edilir.

İnternette Yayın Yapmaktan Kim Sorumludur?

İnternette yapılan yayınların sorumluluğu 5651 sayılı Kanun ile düzenlenmiştir. Hem cezai hem de yasal sorumluluk bu Kanunun 6. maddesi ile düzenlenmiştir. Burada belirtilen yasal sorumluluk, özel hukukun sorumluluğunu, özellikle radyo ve televizyonda yayınlanan programların ve reklamların içeriğinden kaynaklanan tazminat yükümlülüğünü ifade eder. Daha spesifik olarak, yasal sorumluluk, medeni yükümlülüğü ifade eder. Cezai sorumluluk, web sitesi üzerindeki her işlem için kimin cezalandırılacağı (hapis veya adli para cezası) sorununu ifade eder.

Başka bir deyişle, site içeriğini hazırlayan ve yayınlayan kişi veya kurum, İnternette içerik sağlayıcı olarak kullanılmak üzere sağlanan her türlü içerikten sorumludur. Bununla birlikte, içerik sağlayıcısı, başvurduğu kişinin içeriğinden sorumlu değildir. Örneğin, site içindeki başka bir siteye bağlantı verilirse, bu site içerikten sorumlu olmayacaktır. Ancak, başvuruda bulunduğu içeriği kabul ettiği ve kullanıcıya bu içeriğe erişim sağlaması amaçlanmışsa, genel hükümlere uygun olarak sunumdan sorumlu olacaktır.

Özellikle E-Ticaret site sahipleri için bu makale çok önemlidir. Bir e ticaret sitesi açmak istiyorsanız, Profesyonel e ticaret sitesi fiyatları bölümünden inceleme yapıp uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.

E-Ticaret Satış İşlemleriyle İlgili Yasal Sorumluluklar

Tüketicileri tüketici olan e-ticaret şirketleri için satış sözleşmesinin kuralları yasada görülebilir. Tüketici sattığı platformun bir web sitesi veya mobil bir uygulama olup olmadığına bakılmaksızın, satın alma sistem içinde uzaktan yapıldığından, bu platformlara kurulan sözleşmeler uzundur.

E-ticaret şirketleri, kendilerini ana sayfalarında veya iletişim sayfalarında tanımlayan bilgileri yayınlamalıdır. Bu bilgiler, varsa e-posta adresi, telefon numarası, şirket adı veya web sitesi şirketinin tescilli ticari markasıdır, varsa ticari ünvan, MERSİS numarası ve genel merkez adresidir. Kanun koyucu, e-ticaret sitesine gelen ziyaretçilerin, mağazanın adını ve gerçek mağazaya giren kişinin muhatabı ve daha fazlasını girerek kendilerini e-ticaret şirketine tanıtmasını bekler.