Design Thinking Nedir?

Design Thinking Nedir?

Design Thinking Nedir

Design Thinking (Tasarım odaklı düşünme) Ne Demek?

Tasarım odaklı düşünme… Bu yaklaşımdan benim anladığım; yaratıcılığını konuşturmaktır. Aslında yaklaşımın hedefi insandır. Daha iyi anlamanız için kısaca şöyle açıklayayım; insanlara aklınıza her alanda en iyi hizmeti verebilmek için yeni fikirler üretmek, ihtiyaç ve beklentilere yaratıcı yanıtlar vermemiz gerekir. Bu metodoloji kavramı kişi ve kurumlar için benimsenen bir yaklaşım haline geldi ve gelmelidir de… Peki neden web tasarımında da bu yaklaşımı benimsemeyelim?

Web Tasarımında Design Thinking

Hayal gücümüzü kullanalım. Siz bir kurumda yöneticisiniz ve insanlara vermek istediğiniz hizmeti teknoloji ile birleştirmek istiyorsunuz. Herkes zaten bu tekniği uyguluyor. Bir web sitesi açmalı ve insanlara ulaşmalısın. Sitenizi tasarlarken ki tek amacınız merak edilenlere en iyi şekilde cevap vermek, en iyi şekilde insanlara hizmet etmek olmalı. Böylece sitenizi de buna göre tasarlarsınız; istenilen ve verilmesi gereken bilgiye hemen ulaşmaları için… Cevabı alınması gereken sorularda ise çözüme yaratıcılıkta yaklaşmalısınız ki memnuniyeti sağlayabilesiniz. Çabuk ve pratik cevapların önemi oldukça fazla. Aynı zamanda sorulara verdiğiniz cevapların gerçekten uygun olup olmadığını öğrenmek için de kabul edilebilirliğini test etmeniz gerekir. Bu yaklaşımı uygularken aşağıdaki sıraladığım aşamaları takip etmeniz gerekiyor;

  • Empati
  • Tanımlama
  • Fikir Üretme
  • Prototipleme
  • Değerlendirme

Bu metodolojiyi en etkili yolla uygulayabilmek için eğitimler bile veriliyor. Ama buna gerek kalmadan da Design Thinking tekniğini bu başlıklar altında çözebilirsiniz. Günlük hayatınızdan örneklerle anlamanız daha da kolaylaşır.