B2C (E-Ticaret) Nedir?

B2C (E-Ticaret) Nedir?

B2C (E-Ticaret) Nedir

B2C ticaret yöntemi, internet üzerinden satış yapmak için kullanılan oldukça yaygın bir e-ticaret modelidir. Sözlük anlamı itibaren bakıldığında ise, üreticiden son kullanıcıya yani tüketiciye direk satış yapılmasını sağlayan yöntemdir. Business to costumer olarak açılımı yapılmaktadır (B2C).

Sanal satış yapmak isteyen ve bu yöntem ile kurulmuş olan web sitesi için kullanılabilecek en yaygın satış yöntemidir. Web sitesi aracılığı ile oluşturulan sanal mağazalarda firma ürün veya hizmetleri tüketiciye kolay yoldan ulaştırılmaktadır. Tüketiciler ise internet üzerinden satışa sunulmuş olan bu ürün veya hizmetleri en kısa yoldan elde edebilmektedir.

B2C E-ticaret Sitesi Kimler İçin Uygundur?

Üretim faaliyetlerinde bulunan büyük veya küçük işletmeler, aracı kuruluşlar veya dağıtım şirketleri tarafından tüketiciye ulaşmak amacıyla kullanılabilmektedir. Üretimin bir mal üzerinden yapılmasına gerek yoktur. Herhangi bir alanda hizmet veren bir firma için oluşturulacak bir web sitesi üzerinden hizmet satışı da yapılabilmektedir. Sanal satış özelliğine sahip bir web sitesi içerisinde, ürün veya hizmetlerin detaylı bir açıklaması olması gerekmektedir. Böylelikle müşteriler için güvenilir bir alışveriş imkanı sunulmalıdır. Kullanıcıların satın almak istedikleri ürün veya hizmetleri, internet üzerinden kolaylıkla almalarını sağlayan online satış özelliğinin bulunması gerekmektedir.

B2C yani e-ticaret sitesi web tasarımları müşterilere kolay ve hızlı bir alışveriş imkanı sağlayacak şekilde oluşturulmalıdır. Ürün görselleri konulmalı, müşteriye alışveriş ile ilgili her aşama detaylı bir şekilde açıklanmalıdır. Alım ve satımın şeffaf ve güvenilir olduğunun müşteriye ulaştırılması en önemli özelliktir.