AMP Nedir? – Web Tasarımdaki Yeri

AMP Nedir? – Web Tasarımdaki Yeri

AMP Nedir - Web Tasarımdaki Yeri

AMP Nedir?

Accelerated mobile pages olan açılımı ile hızlandırılmış mobil sayfalar özellikle mobil sayfalarında hızlı şekilde açılmasını sağlayacak kodlama yöntemi olarak bilinmektedir.

Günümüzde sık kullanılan AMP nedir ve ne için kullanılır? Merak edilen konulardan biridir. Google tarafından belirlenmiş olan yönergelere göre uygun olan ve doğrulanmış sayfalar Google belleğinde saklanarak kullanıcılar tarafından daha hızlı şekilde yüklenebilir.

Açık kaynaklı kodlara sahip olacak şekilde hazırlanmış olan amp yönergelerinin izlenmesi ile özelleştirilmiş sayfalar hazırlanabilir. Amp standartlarına sahip bir sayfanın oluşturulması için dikkat edilecek hususlar şunlardır;

  • Tasarım ve kodlama; yerleşim ve içerik oluşturulması,
  • Erişilebilirlik ve bulunurluk; arama motorlarına açık şekilde sayfaların hazırlanması,
  • Yapısal veri; yapısal veri ile birlikte sayfa içeriğinin zenginleştirilmesi,
  • Doğrulama; sayfanın Google search console bildirilmesi,
  • Durum; AMP sayfalarında bulunan hataların tespit edilmesi,

AMP Kullanmanın Amacı – Web Siteleri

AMP kullanımı zorunlu değildir. Sık güncellenen bloglar, haber siteleri, e ticaret siteleri için AMP kullanımının amacı nedir? Özellikle merak edilen konulardan biridir. Doğru şekilde kullanılması sitelerde yaşanan trafiğin daha hızlı akışının sağlamasına yardımcı olur.

Sayfaların daha hızlı çalışması amacıyla kullanılmaktadır. Bazı sayfalarda fonksiyonlar konusunda sorun yaşanabilir. Sayfanın yüklenme hızını arttırmak amacıyla kullanılan bu teknoloji web sitelerinde kolaylık sağlar. Özellikle e ticaret sitelerinde alışverişin daha hızlı şekilde devam ettirilmesini sağlar. Beklemek ve zaman harcamak istemeyen kullanıcılar için web sitelerinin daha kullanışlı olması üzerinde etkilidir.

Amp Web Sitelerinde Nasıl Çalışır?

Mobil cihazlar üzerinden özellikle kullanıcılara daha hızlı yüklenme imkanı sağlamak adına hazırlanmış olan kod grubu olarak bilinen amp nasıl çalışır? Merak edilen konulardan biridir. Yönergelerde yer verilen kod sisteminin kullanılması durumunda Google’a bildirim tanımlanarak belleğinde saklanması sağlanır.

Sayfalar için amp versiyonlarının Google belleğinde yer alması özellikle arama yapılması durumunda sayfaların daha kısa süre içerisinde yüklenmesini sağlamaktadır. Web siteleri için tercihe bağlı olarak kullanımı sağlanır. Hem standart hem de talep edilmesi durumunda amp sürümü üzerinden kullanım sağlanabilir. Her iki seçeneğinden kullanımı özellikle kurumsal anlamda web siteleri içerisinde bulunan sayfaların daha kısa sürede yüklenmesini sağlar.